LKS „Wólczanka” Wólka Pełkińska

Ludowy Zespół Sportowy w Wólce Pełkińskiej został założony w 1961 r. przez Panów: Franciszek Janas, Michał Rydzik i Stanisław Goń. Drużyna piłki nożnej została zgłoszona do rozgrywek w powiecie jarosławskim. W zespole występowali wówczas zawodnicy z Wólki Pełkińskiej oraz Małej Jagiełły m.in.: Goń, Woś, Pukała, Botwina. Mecze odbywały się na prowizorycznym boisku zlokalizowanym na pastwisku w Wólce Pełkińskiej.

W roku 1972 wybrany został nowy zarząd klubu w składzie: prezes Stanisław Pietluch, sekretarz Jan Florek oraz członkowie zarządu Bronisław Krzeptoń i Stanisław Machała.

Drużyna występowała w tym czasie w rozgrywkach o mistrzostwo klasy „C” w grupie jarosławskiej grając z takimi drużynami jak: Dobkowie, Bystrowice, Przedmieście Jarosław, Munina, Ostrów, Mirocin, Wierzbna, Cieszacin Wielki, Morawsko, Ujezna, Kańczuga, Siennów i Wysock.

W 1976 r. drużyna awansowała do klasy „B”. Następnie zmienia się zarząd klubu, prezesem zostaje Jan Florek, wiceprezesem Stanisław Pietluch, sekretarzem Stanisław Włoch, a członkami zarządu Tadeusz Goń, Bronisław Krzeptoń, Bronisław Butyński. Drużyna na zakończenie rozgrywek zajmuje I miejsce w grupie i awansuje do klasy „A” ligi wojewódzkiej. W tej klasie rozgrywkowej rywalizuje z takimi drużynami jak: LZS Święte, JKS II Jarosław, LZS Skołoszów, LZS Żurawianka Żurawica, LZS „Łęk” Ostrów, LKS Dynów, LKS Pawłosiów, „Orzeł” Przeworsk, LZS Sieniawa, „Czuwaj” II Przemyśl, „Bizon” Medyka, LZS Narol.

W rozgrywkach o Puchar Polski LZS Wólka Pełkińska w I rundzie wygrywa z „Orłem” Przeworsk 4 – 0 przechodząc do II rundy gdzie wygrywa ze „Spomaszem” Kańczuga 4 – 1.Odpada dopiero w III rundzie ulegając JKS-owi Jarosław.

LKS Wólka Pełkińska jest trzykrotnym zdobywcą Pucharu Naczelnika Gminy Jarosław.

W 1989 r. następuje kolejna zmiana zarządu, a prezesem zostaje Stanisław Gliniany. Zmieniono też nazwę klubu na LKS „Wólczanka” Wólka Pełkińska. Największym sukcesem w tym czasie jest zajęcie II miejsca w klasie „A” w grupie Jarosław oraz zajęcie II miejsca w lidze okręgowej przez drużynę juniorów starszych.

W różnych okresach istnienia klubu, w jej drużynach pierwsze szlify zbierali zawodnicy, którzy zasilali potem w znane kluby naszego regionu na szczeblach III i IV ligi. Byli to m.in.: Józef Środek i Stanisław Misiło („ORZEŁ” Przeworsk), Józef Sawa, Marian Sawa, Józef Fleszar i Tomasz Pietluch („KAMAX” Kańczuga), Wiesław Butyński i Adam Włoch (JKS Jarosław).

W 2008 r. zostaje powołany nowy zarząd klubu LKS „Wólczanka” Wólka Pełkińska w którego skład wchodzą: prezes Zbigniew Matuszek, z-ca prezesa Stanisław Pietluch, z-ca prezesa Stanisław Gliniany, sekretarz Jan Florek, skarbnik Piotr Czwakiel, członkowie Tadeusz Poprawa, Kazimierz Machała, Kazimierz Batorowicz, Kazimierz Lotycz, Marcin Pietluch i Stanisław Krzeptoń. Drużyna seniorów w sezonie 2008/2009 zajmuje II miejsce w klasie „A” grupy Jarosław, zaś juniorzy młodsi I miejsce w swojej lidze zdobywając Puchar. Klub zostaje zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Stowarzyszenie Pożytku Publicznego.

W sezonie 2009/2010 drużyna seniorów LKS „Wólczanki” Wólka Pełkińska po zatrudnieniu trenera i wzmocniona nowymi zawodnikami wywalczyła awans do klasy okręgowej. Do sukcesu klubu wydatnie przyczynili się Wójt Gminy Jarosław Pan Roman Kałamarz oraz sponsorzy prezesi firmy STAL-SYSTEMS w Wólce Pełkińskiej Panowie Stanisław Olejarka i Mariusz Olejarka, którym zarząd klubu składa serdeczne podziękowania.

Wiadomości (utwórz nową)